گالری تصاویر
اطلاعیه ها
 ١٣:٢٨ - چهارشنبه ٢٤ مهر ١٣٩٨ - نظرات : ٠متن کامل >>
همایش اقتصادی ایران
همایش اقتصادی ایران با حضور نمایندگان بیش از ۱۴۰ شرکت کوچک و‌متوسط اتریشی و ۳۰ تن از نمایندگان و اعضای اتاق بازرگانی مشترک ایران و اتریش در محل اتاق بازرگانی فدرال اتریش WKO در وین برگزار شد.
 ١٢:٥٣ - چهارشنبه ٢٤ مهر ١٣٩٨ - نظرات : ٠متن کامل >>
برگزاری مراسم گرامیداشت هفته دفاع مقدس
هفته دفاع مقدس مبارک باد.
پیام خداحافظی دکتر مولایی سفیر جمهوری اسلامی ایران در اتریش و اسلواکی در خاتمه ماموریت دیپلماتیک
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
تاريخچه روابط فرهنگى ایران و اتریش

                                          روابط فرهنگی ایران و اتریش

تعاملات، ارتباطات و همکاری های فرهنگی، علمی و دانشگاهی يكي از برجسته ترین مختصات مناسبات ایران و اتریش را تشكيل مي دهد. به بیان دیگر، یکی از ویژگی های بارز مناسبات دو کشور سرشت فرهنگی آن می باشد. فرهنگ در این معنا از کهن ترین خاستگاه های پیوندهای ایرانیان و اتریشی ها به شمار آمده و بر ابعاد سیاسی و اقتصادی روابط نیز اثر نهاده است.

شایان توجه است که ایرانی ها و اتریشی ها از دیرباز با یکدیگر آشنا بوده اند و تاریخ حضور ایرانی ها در اتریش و اتریشی ها در ایران به دوره صفوی باز می گردد و این آشنایی دیرین نشان روشن قدمت مناسبات فرهنگی دو کشور است. در آرشيو كتابخانه ملي وين، قريب به200 نسخه خطي فارسي از آثار شاعران و دانشمندان ايراني وجود دارد. وجود آثار و اسناد متنوع پیرامون روابط ایران و اتریش در آرشیو کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران نیز گویای روایت ایرانی این پیوندها محسوب می شود. این پیوندهای فرهنگی الهام بخش و احترام آمیز و تصویرها و ذهنیت های مثبت، سرمایه ارزشمندی برای تداوم، تقویت و تعمیق روابط دو کشور به حساب می آید.

پیشینه کهن ترجمه و آشنایی مردمان دو کشور با میراث فرهنگی و ادبی و هنری یکدیگر و وجود سنت دیرین ایران شناسی و مطالعات ایرانی در برخی دانشگاه های معتبر و مراکز علمی و پژوهشی اتریش هم در تداوم بخشیدن به تعاملات و همکاری های فرهنگی پویای دو کشور نقش آفرین بوده است. تعاملات ادبی، هنری (شعر، سینما و تئاتر و موسیقی) و همکاری های دانشگاهی،  پژوهشی، کتابخانه ای، موزه ای، ورزشی و مانند آن از جمله شاخص ترین حوزه‌های روابط فرهنگی بین ایران و اتریش به شمار می آیند.

اقامت و همزیستی ده‌ها هزار ایرانی و حضور صدها پزشک، استاد، دانشجو، فعال اقتصادی ایرانی در  اتریش نیز در تعمیق مفاهمه و فهم مشترک و احترام متقابل دو ملت بزرگ ایران و اتریش تأثیرگذار بوده است. جمهوری اسلامی ایران با بهره‌‌گیری از فعالیت‌های رایزنی فرهنگی و همکاری با مراکز فرهنگی و اسلامی در اتریش و همچنین ارتباط با انجمن‌ها و سازمان‌های فرهنگی، دانشگاهی، آموزشی، پژوهشی و مطالعاتی و رسانه ای گام های بلندی در جهت تقویت و توسعه هرچه بیشتر ارتباطات فرهنگی دو کشور  برداشته است.        

اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران