گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
روابط اقتصادي دوجانبه

  

روابط اقتصادی جمهوری اسلامی  ایران و  اتریش

روابط اقتصادی ایران و اتریش با الهام پذیری از مناسبات مطلوب تاریخی و فرهنگی فیمابین از پیشینه طولانی برخوردار است. دو کشور طي چند صد سال گذشته، همکاری های گسترده و قابل توجهی در عرصه های اقتصادی، صنعتی و تجاری داشته اند. به همین اعتبار، محصولات و خدمات شرکت های اتریشی در ایران شناخته شده می باشد. در دوران پسابرجام هم گام های بلندی در جهت ارتقاء روابط اقتصادی ایران و اتریش برداشته شده است. در اين راستا دیدارهای متعدد مقامات دو كشور در سطوح مختلف به ویژه دیدار رسمی جناب آقاي فيشر رييس جمهور وقت اتريش از ايران عزم راسخ دو کشور را در توسعه و تقویت این همكاري ها به نمایش گذاشت.

در جريان این سفرهاي متقابل، یادداشت تفاهم هايی متعددی در حوزه هاي مختلف توسط طرفين به امضاء رسيد كه سند نقشه راه همكاري هاي اقتصادي براي سالهاي 2020-2016‍، يادداشت تفاهم هشتمين كميسيون مشترك اقتصادي دو كشور‍ و يادداشت تفاهم هاي همکاری در زمینه های دانشگاهی، علمی و پژوهشی، محيط زيست، كشاورزي،‌ بهداشت، انرژی، گردشگری و فناوری از آن جمله می باشند.

حجم مناسبات تجاری دو کشور در سال 1395 بالغ بر 378 میلیون و 346 هزار یورو بود که در مقایسه با سال قبل تر از آن در حدود 26٪ رشد را به ثبت رسانده است اما نکته حائز اهمیت رشد 664 درصدی صادرات ایران به این کشور در دوران پسابرجام می باشد که یکی از مولفه های مهم در روابط با اتریش به شمار می رود. این شاخص در سال گذشته با افزایش 84 میلیون یورویی نسبت به سال 94 به رقم 96 میلیون و 611 هزار یورو بالغ گردید.

 

جدول حجم روابط تجاری بین دو کشور طی سالهای 2013 لغایت 2016 ( میلیون یورو )

سال

صادرات به اتریش

واردات از اتریش

جمع

موازنه تجاری

2013

80.5

184.5

193

176-

2014

14.3

221.6

235.9

207.3-

2015

13

287

300

274-

2016

96.6

281.7

387.3

185.1-

 

 

 

فهرست اقلام صادراتی و وارداتی ایران و اتریش

 

 مهم ترين اقلام صادراتي ايران به اتريش:

عمده قلم کالاهای صادراتی از ایران به اتريش مواد غذایی، فرش و کفپوش است که از میان 81 کد تعرفه کالاهای صادراتی به اتریش 47 قلم کد تعرفه کالا مربوط به مواد غذایی است. فرش و کفپوش نيز بیشترین سهم بازار صادراتی ایران به اتریش را به خود اختصاص داده است. علاوه بر آن محصولات کشاورزی، غلات، میوه، سبزیجات، داروهای گیاهی، روغن گیاهی، تنباکو، تخم مرغ نطفه دار، خرما، خشکبار (کشمش، پسته، بلوط و غیره)، مواد خام، کالاهای تزیینی، اشیاء شیشه ای، مواد شیمیائی و مواد خام معدنی نيز از ديگر محصولات صادراتي به شمار مي روند. 

مهمترين اقلام وارداتي ايران از اتريش

کالاهای وارداتی مهم ایران از اتریش عبارتند از : ماشین آلات صنعتی، برقی و رایانه‌ای، لوازم خانگی، دستگاه‌های گیرنده و فرستنده، ریل، وسایل و تجهیزات راه آهن، توربین، ژنراتور، تجهیزات نیروگاهی، ماشین‌های تولید کاغذ و مقوا، مواد شیمیائی، دارو و تجهیزات پزشکی، مواد رنگی، اسید کربنیک، آنتی‌بیوتیک، مواد مصنوعی خام، مواد ریسندگی، مصنوعات پلاستیکی، کاغذ، مقوا و مصالح ساختمانی.

اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران