گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
روابط اقتصادی ایران و اسلواک

روابط اقتصادی جمهوری اسلامی  ایران و جمهوری اسلواک

روابط اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری اسلواک دارای سابقه نه چندان دیرینه ای بوده و به سال 1993 و زمان تاسیس و استقلال جمهوری اسلواک باز می گردد. وجه غالب و ممیزه روابط اقتصادی دو کشور همانند زمان چکسلواکی سابق، وجه صنعتی آن است  که دارای اعتبار و آوازه خوبی در ایران می باشد. دو کشور با الهام از این پیشینه مثبت، در طی دو دهه گذشته نیز گام های بلندی برای توسعه و ارتقاء پیوندها و همکاری های فیمابین در برخی از زمینه های مورد علاقه یکدیگر برداشته اند.

سفر معاون نخست وزیر و وزیر خارجه اسلواک به ایران در شهریورماه 1393 نقطه عزیمت حائز اهمیتی در این رهگذر بوده است. امضای اسناد تجاری پایه یعنی موافقتنامه اجتناب از اخذ مالیات مضاعف و نیز موافقتنامه حمایت از سرمایه گذاریها از جمله مهم ترین تحولات روابط اقتصادی تهران و براتیسلاوا  بوده است که در جریان سفر آقای پطر کاژیمیر معاون نخست وزیر و وزیردارایی اسلواک به ایران در دی ماه 94 برابر با ژانویه 2016 توسط ایشان و آقای دکتر طیب نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی کشورمان امضا گردید.

متعاقباً در مارس 2016 وزیر اقتصاد اسلواک نیز به ایران سفر نمود که زمینه را برای توسعه و تقویت همکاری های فیمابین بیش از پیش فراهم ساخت. تحرکات بخش های خصوصی دو کشور و برگزاری همایش های معرفی فرصت های همکاری اقتصادی و تجاری در شهرهای مختلف از جمله دیگر رویدادهای مناسبات اقتصادی دو کشور بوده است که در ترسیم چشم انداز های جدید و افزایش حجم مبادلات تجاری فیمابین تاثیر گذار بوده است. 

دیدار جناب آقای دکتر ظریف وزیر امور خارجه کشورمان   به جمهوری اسلوا ک در 20 آبان 95 و متعاقبا سفر آقای پتر پلگرینی معاون نخست وزیر اسلواک بهمراه وزرای دارایی و اقتصاد این کشور به جمهوری اسلامی ایران در فروردین 96  و امضای یادداشت تفاهم میان  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران و اگزیم بانک اسلواک  از دیگر تحولات مهم و برجسته در روابط دو کشور می باشد که به  میزان زیادی موجب تقویت و گسترش بیشتر همکاریهای دو جانبه گردید.

در نتیجه گسترش همکاریهای اقتصادی دوجانبه، حجم مبادلات تجاري دو كشور در سال های اخیر از حدود 50 درصد رشد برخوردار شده است. حجم مبادلات اقتصادی دو کشور در سال 2015 به بیش از 25 ميليون يورو بالغ گردید كه کمتر از 5/18 ميليون يورو آن صادرات اسلواک به ايران و بیش از 5/6 ميليون يورو آن صادرات ايران به اسلواک بوده است.

 

 

جدول حجم روابط تجاری بین دو کشور

طی 5 سال اخیر

سال

حجم مبادلات

صادرات به اسلواک

واردات از اسلواک

موازنه تجاری

2012

18.13میلیون دلار

4.8

13.25

8.45-

2013

10.7 میلیون یورو

4.49

6.21

1.71-

2014

18.12 میلیون یورو

5.5

12.61

7.11-

2015

25.023میلیون یورو

6.547

18.475

11.825-

2016

30.863 میلیون یورو

9.766

21.096

11.330-

 

 

مهم ترين اقلام صادراتي ايران به اسلواک:

عمدة اقلام صادراتی ایران به اسلواک مواد غذایی از قبیل پسته، کشمش و خشکبار، میوه جات خشک، خرما، سبزیجات خشک و فرآوری شده، برخی ادویه جات، برخی آنزیم ها، رزین و برخی دستگاه های ماشینی و نیز فرش و سایر کفپوش ها است.

 

مهم ترين اقلام وارداتي ايران از اسلواک

کالاهای وارداتی مهم ایران از اسلواک عبارتند از : ماشین آلات صنعتی، وسایل و تجهیزات راه آهن، توربین، ژنراتور، تجهیزات نیروگاهی، بلبرینگ، اکسیدهای منیزیم، فیلم های رادیولوژی و تصویربرداری پزشکی، پمپ های آب، هواکش، تجهیزات دستگاه های حرارتی، سیم و مفتول های چندلایچه و پیچیده، تجهیزات و قطعات ژانراتورهای برقی و..

 

 

اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران