گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
اطلاعات عمومی اسلواک

اطلاعات کلی مربوط به جمهوري اسلواك  

 

موقعیت جغرافیایی:

جمهوری اسلواک کشوری است در اروپای مرکزی با 49035 کیلومتر مربع مساحت و پنج میلیون و چهارصد هزار نفر جمعیت که با کشورهای چک، اتریش، مجارستان، اکراین و لهستان مرز مشترک دارد.

پايتخت این کشور شهربراتيسلاوا است. اسلواک از نظر تقسیمات جغرافیایی دارای 8 منطقه خودگردان می باشد و شهرهاي كوشيتسه، نيترا، مارتين، پرشوف، ژيلينا، ترنچين، ترناوا و بانسکا بیستریسکا  مراکز این مناطق و شهرهای اصلی کشور هستند.

 

تاريخچه اسلواك:

سرزمين اسلواك تا سال 1918 جز امپراطوري اتريش- مجارستان و در قلمروي حاكمان مجاري بود. در نتيجه جنگ جهاني اول و فروپاشي امپراطوري اتريش- مجارستان، كشور چكسلواكي از جمهوريهاي چك و اسلواك در سال 1918 تاسيس و تا سال 1939 بخشي از چكسلواكي بود. در دوره جنگ جهاني دوم، هيتلر، چكسلواكي را تجزيه و چك را جزء خاك خود نمود و حكومت دست نشانده اي را در اسلواك بوجود آورد. در پايان جنگ و شكست هيتلر بار ديگر چك و اسلواك در سال 1945 به هم پيوستند و جمهوری دوم چكسلواكي اعلام موجوديت كرد. اين همزيستي تا سال 1993 ادامه داشت تا اينكه در طول سال 1992 مذاكرات دو جمهوري منجر به تجزيه مسالمت آميز چكسلواكي و تاسيس دو كشور مستقل "چك"و "اسلواك"از اول ژانويه 1993 گرديد.

جمهوري اسلواك در 29 مارس 2004 به عضويت ناتو و در اول ماه مي 2004 به عضويت اتحاديه اروپا درآمد. در 21 دسامبر 2007 هم اين كشور وارد حوزه  شنگن گرديد و در سال 2009 به  يورو پيوست.

 

زبان، دین و قومیت:

زبان رسمي این کشوراسلواكيایی است که از ریشه زبان های اسلاو بوده و به زبان چکی بسیار نزدیک است. دین اکثریت مردم این کشور كاتوليك رومن می باشد. از نظر قومی نیز اکثریت اسلواک هستند که اقلیت های مجار و رومن ها نیز در این کشور زندگی می کنند.

 

 

آدرس پست الکترونیکی بخش اسلواک سفارت جمهوری اسلامی ایران در وین 

Email : iranemb.bts@mfa.ir

 
اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران