گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
اخبار > مصاحبه دکتر عبادالله مولایی سفیر جمهوری اسلامی ایران در اتریش با ایرنا


  چاپ        ارسال به دوست

مصاحبه دکتر عبادالله مولایی سفیر جمهوری اسلامی ایران در اتریش با ایرنا

بسمه تعالی

مصاحبه دکتر عبادالله مولایی سفیر جمهوری اسلامی ایران در اتریش با خبرگزاری جمهوری اسلامی - ایرنا

به مناسبت سالگرد سفر رئیس جمهور به اتریش

 

سئوال: باتوجه به سالگرد سفر رئیس جمهوری اسلامی ایران به اتریش، دستاورد و تاثیر این سفر بر روابط دو جانبه را چگونه ارزیابی می کنید؟

پاسخ:

سفر تیرماه سال گذشته رئیس جمهور محترم به اتریش که بنا به دعوت آقای دکتر فان دربلن رئیس جمهور اتریش و در پی سفر سال 1394 آقای دکتر فیشر رئیس جمهور پیشین این کشور به ایران صورت گرفت،عالی ترین ترجمان تعاملات سیاسی و مهم ترین رویداد دیپلماتیک در مناسبات دو کشور در دوره جدید بود.

 همزمانی این سفر با یکصد و شصتمین سالگرد برقراری مناسبات دیپلماتیک دو کشور از یک سو و به عنوان نخستین سفر یک مقام خارجی به وین در آغاز ریاست دوره ای اتریش بر اتحادیه اروپایی از سوی دیگر این سفر را به یک نقطه عطف تبدیل ساخت. دیدارها و رایزنی های سودمند و سازنده آقای دکتر روحانی با آقایان دکتر فان در بلن و سباستین کورتس رئیس جمهور و صدراعظم که با حضور دیگر مقامات ارشد اتریشی و ایرانی صورت پذیرفت، هم در چارچوب تقویت و تعمیق بیش از پیش همکاری های دوجانبه و هم در پیشبرد سیاست اروپایی کشورمان اثرگذار و نقش آفرین بود.

 افزون بر برگزاری دو رویداد مهم یعنی همایش تجاری بازرگانان و فعالان بخش خصوصی ایران و اتریش و همایش و نمایشگاه اسناد تاریخ روابط دیپلماتیک دو کشور، در جریان سفر رییس جمهور کشورمان به وین یادداشت تفاهم های مهمی در حوزه های اقتصادی از جمله در زمینه مدیریت منابع آب، انرژی های تجدیدپذیر، زیرساخت های حمل و نقل، معدن، سلامت و بهداشت و همچنین پروتکل نهمین نشست کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور به امضای وزرای مربوطه رسید.

 

سئوال: ارزیابی جنابعالی از روند مناسبات اقتصادی میان ایران و اتریش چیست؟

پاسخ:

شرایط مساعد پس از برجام، ایجاد ساختارهای مهم و موثر میان وزارتخانه ها و نهادهای اقتصادی دو کشور به ویژه احیای کمیسیون مشترک اقتصادی، امضای تفاهمنامه نقشه راه روابط اقتصادی بین دو کشور برای دوره پنج ساله(2016 تا 2020 ) و شکل دهی به کارگروه های همکاری در هشت حوزه شامل انرژی، فناوری‌های کارا و معدن، زیرساخت و حمل‌ و نقل، تجارت و شرکت‌های کوچک و متوسط، محیط زیست، مدیریت منابع آب، گردشگری و همکاری‌های دانشگاهی در کنار برقراری ارتباط موثر با فعالین اقتصادی و بازرگانی موجب شد همکاریهای اقتصادی بین ایران و اتریش در دوره پس از برجام به یکی از پویاترین و فعال ترین دوره های خود تبدیل شود. در این دوره حدود 30 تفاهمنامه همکاری بین نهادهای اقتصادی دو کشور به امضاء رسید که به نوبه خود بسترسازی آینده محور و  مناسبی برای توسعه همکاریهای دو کشور در حوزه اقتصادی بود. از این رو می توان گفت روابط اقتصادی در این معنا از داد و ستد بازرگانی یا مبادلات تجاری صرف به شکل دهی به همکاری‌های بلندمدت، تمام‌عیار و نهادینه شده معطوف گردید. تخصیص اعتبارات فاینانس برای پروژه های کشورمان توسط طرف اتریشی، افزایش سقف ضمانت های صادراتی و جهش حجم مبادلات بازرگانی دو کشور در سه سال گذشته از جمله مختصات و دستاوردهای روابط اقتصادی دو کشور در این دوره به شمار می آید.

در سال های اخیر علاوه بر بخش‌های دولتی، بخش‌های خصوصی هم بسیار فعال شده و سهم برجسته‌ای در پیشبرد و گسترش همکاری‌های اقتصادی، صنعتی و تجاری فیمابین برعهده گرفته‌اند. برگزاری همایش های عمومی و موضوعی متعدد در پایتخت ها و شهرهای مختلف دو کشور و نیز برگزاری اجلاس روسای اتاق های بازرگانی همه استان های ایران در وین رویدادهای مهمی بودند که نقش اثرگذاری در نهادینه ساختن گفتگوهای تجاری دو بخش خصوصی ایران و اتریش ایفا نمودند. در این رهگذر، علاوه بر امضای یادداشت‌تفاهم‌های متعدد که چارچوب و اهداف همکاری‌ها را تعریف و تعیین کرده‌اند، توافقات و قراردادهای مهمی نیز در حوزه‌های زیرساختی از جمله بخش‌های علمی، آموزشی و پژوهشی، فناوری، بانکی، صنعتی، حمل ‌و نقل، انرژی، محیط ‌زیست، کشاورزی و مواد غذایی، بهداشت و درمان، ساخت بیمارستان، مدیریت منابع آب و مانند آن به نتیجه رسیده است. از سوی دیگر، اقدامات لازم برای تبدیل حوزه های گردشگری و نیز همکاری های استانی به دیگر ابعاد شکوفای روابط نیز دو کشور انجام شده است.

بدون تردید یکی از نشانه های ثمربخش بودن تمهیدات و تلاش ها برای توسعه روابط اقتصادی ، رشد قابل توجه حجم مبادلات تجاری دو کشور به ویژه صادرات کشورمان به اتریش بوده است. در همین راستا، حجم مبادلات تجاری ایران و اتریش در سال 2018 به بیش از 725 میلیون یورو افزایش یافت که با رشدی حدود 60 درصد نسبت به سال قبل از آن مواجه گردید. در همین سال صادرات ایران به اتریش با رشدی معادل 283 درصد داشت و به بیش از 457 میلیون یورو بالغ گردید. در مجموع تراز تجاری مبادلات تجاری دو کشور با ۱۸۹ میلیون یورو به نفع ایران مثبت بوده است.

سئوال: روابط و همکاری های ایران و اتریش در حوزه های فرهنگی و دانشگاهی چگونه است؟

پاسخ:

یکی دیگر از زمینه های مهم روابط ایران و اتریش که در این دوره با تحول قابل توجهی مواجه شده است همکاری های فرهنگی و دانشگاهی است. در حوزه فرهنگی زمینه لازم برای امضای یادداشت تفاهم همکاری فراهم گردیده و گام های بلندی جهت تقویت تعاملات نهادهای فرهنگی و هنری دو کشور از جمله آکادمی های علوم، نهادهای علمی و پژوهشی، کتابخانه های ملی، موزه ها و مانند آن برداشته شده است.  اتریش در عرصه آکادمیک یکی از چهار شریک راهبردی ایران در اروپا محسوب می شود. تشکیل کارگروه همکاری های دانشگاهی و نشست های دوره ای آن و نهادینه شدن تعاملات آموزشی و پژوهشی دانشگاه های تراز اول دو کشور در رشته های علوم پزشکی، فنی و مهندسی و علوم انسانی و اجتماعی نمادهای عینی این تحول به شمار می آیند.

سئوال: چشم انداز آینده روابط ایران و اتریش را چگونه ارزیابی می کنید؟

پاسخ:  

سرشت فرهنگی تعاملات تاریخی، تصویرها و برداشت های ذهنی مثبت، تفاهم و درک مشترک، احترام متقابل و چندوجهی بودن مناسبات از مهم ترین مختصاتی هستند که دو ملت بزرگ ایران و اتریش را به مخاطبان و شرکای مهم یکدیگر تبدیل ساخته است. در پرتو این مولفه ها، در سال های اخیر نیز به موازات احیای زمینه‌های سنتی روابط و بازسازی پیوندهای صنعتی و اقتصادی دو کشور، تلاش‌های سودمند و موثری برای شناسایی عرصه‌های جدید همکاری فی‌مابین انجام شد. در مجموع همکاری‌های ایران و اتریش با آهنگ مناسب و قابل قبولی در بخش‌های مختلف گسترش یافته است.

 در این چشم انداز با توجه به مزیت ها و امتیازات متکثر کشورمان از یک سو و  نهادینه شدن ابعاد مختلف روابط  ایران و اتریش و افق گسترده امکانات و ظرفیت های موجود، نقش آفرینان همکاری اقتصادی دو کشور از امکان غلبه بر محدودیت های شرایط جاری ، برساختن فرصت های جدید و مدیریت شرایط پیش رو برخوردارند.


١٤:٠٥ - چهارشنبه ١٢ تير ١٣٩٨    /    شماره : ٥٧٨٢٣٦    /    تعداد نمایش : ١٢٢اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران