گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
درباره ایران

 

 

 

نام کشور : جمهوري اسلامي ايرانی

نام بين المللي : ISLAMIC REPUBLIC OF IRAN

مساحت : 1648195 کيلومتر مربع

جمعيت : 75,597,633 نفردر سال 1390

پايتخت : تهران

دين رسمي : اسلام  با بیش از 90 درصد شیعه

حکومت : حکومت ايران، جمهوري اسلامي و روز ملي آن روز بيست و دوم بهمن مي باشد.

زبان رسمي : فارسي

واحد پول : ريال

پرچم‌:‌ از سه‌ رديف افقي مساوي‌ تشکيل شده که‌ رنگ‌ سبز در بالا، سفيد در وسط‌ و قرمز در پايين‌قرار دارد. آرم‌ ملي (کلمه الله) با رنگ‌ قرمز در وسط‌ قسمت سفيد قرار گرفته است‌. ‌ کلمه الله اکبر با رنگ‌ سفيد و رسم‌ الخط عربي‌ 11 مرتبه در طول لبه پايين رديف سبز و 11 مرتبه‌در طول لبه بالاي رديف قرمز تکرار گرديده است‌. ‌

ايران ، به معني: سرزمين آرياييان) با نام رسمي جمهوري اسلامي ايران کشوري در جنوب غربي آسيا و در منطقه خاورميانه با ۱٬۶۴۸٬۱۹۵کيلومتر مربّع وسعت (۱۷ام درجهان) و بر پايه اعلام مرکز آمار ایران جمعیت ایران تا پایان سال 2013  هفتاد و هفت میلیون (77 میلیون ) و 400 هزار نفر و تا پایان سال 2014 این رقم می تواند به 77 میلیون و 856 هزار نفر برسد. با توجه به پیش بینی ها، جمعیت ایران در سال 2016به 80 میلیون نفر خواهد رسید.

پايتخت، بزرگ‌ترين شهر و مرکز سياسي ايران، تهران است. مهمترين شهرهاي آن اصفهان، مشهد، يزد، شيراز، تبريز، اهواز، بندرعباس و کرمانشاه هستند. شهر مذهبي قم به عنوان يکي از پايگاه هاي اصلي جهان تشيع در نزديکي تهران قرار دارد و از اهميت بسيار بالايی برخوردار است.

ايران از شمال با جمهوري آذربايجان، ارمنستان و ترکمنستان، از شرق با افغانستان و پاکستان و از غرب با ترکيه و عراق همسايه‌است و همچنين از شمال به درياي خزر و از جنوب به خليج فارس و درياي عمان محدود مي‌شود، که دو منطقه نخست از مناطق مهم استخراج نفت و گاز در جهان هستند. کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس کویت، عربستان سعودی ، بحرین، قطر، امارات متحده عربی و عمان همسایگان ایران از جانب خلیج استراتژیک فارس هستند. در مجموع محيط پيرامون ايران بالغ بر 8731 کيلومتر است که 2700 کيلومتر آن مرز آبي و 6031 کيلومتر آن مرز زميني است .

انقلاب اسلامي در سال ۱۳۵۷حکومت سلطنتي را در ايران سرنگون کرده و جمهوري اسلامي را جايگزين کرد. نظام حکومتي ايران در قانون اساسي مصوّب ۱۳۵۸ (و بازنگري ۱۳۶۸) تشريح شده‌است. اسلام دين رسمي، تشيع مذهب رسمي و فارسي، زبان رسمي اين کشور است. ايران به عنوان يک سرزمين و يک ملت، پيشينه‌اي کهن دارد و يکي از تاريخي‌ترين کشورهاي جهان به‌شمار مي‌رود.

ايران به واسطه قرار گرفتن در منطقه مياني اوراسيا موقعيتي راهبردي دارد. و از اعضاي سازمان ملل متحد، جنبش عدم تعهّد، سازمان کنفرانس اسلامي، اوپک، سازمان اکو و چندين سازمان بين‌المللي ديگر است. ايران يک قدرت منطقه‌اي در جنوب غربي آسيا است و جايگاه مهمي را در اقتصاد جهاني به دليل در اختيار داشتن صنعت نفت، صنعت پتروشيمي، گاز طبيعي و خودروسازي براي خود بدست آورده‌است.

حدود 90 درصد از خاك كشور ایران در محدوده فلات ايران واقع شده است. سرزمين ايران بطور كلي كوهستاني و نيمه خشك بوده و ميانگين ارتفاع آن بيش از 1200 متر از سطح درياست. بيش از نيمي از مساحت كشور را كوهها و ارتفاعات، يك چهارم آن را دشت ها و كمتر از يك چهارم ديگر آن را نيز زمين هاي در دست كشت تشكيل مي دهد. پست ترين نقطه داخلي با ارتفاع 56 متر در چاله لوت و بلند ترين آن قله دماوند با ارتفاع 5628 متر در ميان رشته كوه البرز قرار دارد، در كناره جنوبي درياي خزر ارتفاع زمين 28 متر پايين تر از سطح درياي آزاد مي باشد.

- طولاني‌ترين رود : رود کارون با 950 کيلومتر امتداد (تنها رود قابل کشتيراني )

- بزرگ‌ترين درياچه : درياچه اروميه با 4868 کيلومتر مربع وسعت

- بزرگ‌ترين جزيره : جزيره قشم با 1491 کيلومتر مربع وسعت

براساس تقسيمات کشوري در مردادماه سال 1390 :

- تعداد استانها : 31

- تعداد شهرستانها : 397

- تعداد بخشها : 984

- تعداد شهرها : 1154

- تعداد دهستانها : 2499

صادرات:‌ نفت، فرش، ميوه، خشکبار (پسته، کشمش، خرما)، پوست‌ و سالامبور، خاويار، محصولات‌پتروشيمي، منسوجات، پوشاک، محصولات صنايع‌ غذايي‌

واردات:‌ ماشين آلات، صنايع‌ فلزي، مواد غذايي‌، دارويي‌، خدمات فني، فرآورده‌هاي شيميايي‌‌ صنايع‌:‌ نفت، پتروشيمي، نساجي‌، سيمان و ساير مصالح‌ ساختماني‌، فرآوري‌ محصولات غذايي‌ (به‌‌خصوص تصفيه قند و روغن‌ کشي)، فلزي ‌

کشاورزي‌:‌ گندم، برنج‌، غلات، چغندر قند، ميوه، دانه‌هاي روغني (پسته، بادام، گردو)، پنبه، محصولات‌لبني، پشم، خاويار ‌

حمل و نقل‌ راه آهن‌:‌ : 9796 کيلومتر

طول راههاي کشور :‌ 158000 کيلومتر‌

خطوط لوله‌:‌ فرآوردههاي نفتي : 3900 کيلومتر، گاز طبيعي 4550 کيلومتر

‌بنادر: ‌ آبادان، اهواز، بندر شهيد بهشتي، بندر عباس، بندر انزلي‌، بندر بوشهر، بندر امام خميني،‌بندر ماهشهر، بندر ترکمن، خرمشهر، نوشهر

 

اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران